Wizyty realizujemy codziennie w godzinach 9-21

Najważniejsze zalety waporyzowania suszu konopi

Waporyzacja to rodzaj inhalacji, który cieszy się wśród osób stosujących terapię konopiami coraz większą popularnością. Dzieje się tak ze względu na to, że jest metodą, w której wdychamy aktywne składniki wybranego koncentratu konopnego bez dymu. Właśnie ta cecha sprawia, że wapowanie jest jedną z najbardziej lubianych metod przyjmowania marihuany w czasie terapii.

Krótka historia waporyzacji

Waporyzacja, choć współcześnie kojarzona z nowoczesnymi urządzeniami do inhalacji ma swoje korzenie sięgające daleko w przeszłość. Już w V wieku p.n.e., proces tworzenia pary przez rozgrzewanie ziół był praktykowany podczas biesiad w łaźniach parowych

Właściwe początki współczesnej waporyzacji można datować na około rok 500 n.e., kiedy to na terenie Afganistanu zyskała na popularności Hookah – prototyp dzisiejszej shishy, będącej urządzeniem spokrewnionym z tradycyjną metodą waporyzacji.

Punkt zwrotny w historii waporyzacji nastąpił w roku 1993, kiedy to Eagle Bill, eksplorator medycznych zastosowań marihuany, zapoznał się z innowacyjnym sposobem inhalacji. Wspólnie z kalifornijskim plantatorem użyli opalarki do podgrzewania suszu, co zaowocowało stworzeniem prototypu współczesnego waporyzatora. 

Eagle Bill, inspirowany tym odkryciem, zaprezentował swój wstępny projekt urządzenia publiczności na Cannabis Cup w Amsterdamie, otwierając nowy rozdział w historii waporyzacji. Od tego czasu, metoda ta ewoluowała, stając się popularnym sposobem na czerpanie przyjemności oraz potencjalnych korzyści zdrowotnych z różnych substancji.

Na czym polega waporyzacja i jakie są jej wyróżniki?

Podchodząc do sprawy waporyzacji technicznie, polega ona na podgrzaniu suszu i osiągnięciu przez niego odpowiedniej temperatury, która jest niezbędna do tego, aby para wdychana przez nas do płuc mogła przeniosła szereg składników, pozytywnie wpływających na poziom naszego zdrowia.

Niecałkowite spalanie konopi przez podgrzewanie sprawia, że składniki suszu ulegają pirolizie, czego skutkiem jest łączenie się pierwiastków suszu w nowe związki chemiczne. Jak łatwo się domyślić, oddziaływanie każdego z nich z osobna na ludzki organizm nie zostało jeszcze do końca zbadane.

Jakie są najważniejsze zalety waporyzacji? Brak dymu i substancji smolistych

Substancje smoliste obecne w dymie konopnym, tak jak w przypadku palenia tytoniu, czy czegokolwiek innego, mogą zostawać w naszym organizmie i jak można się domyślić, ten stopniowy proces dotyczy w pierwszej kolejności naszego układu oddechowego.

Substancje smoliste  z konopi stanowią mieszankę szeregu związków chemicznych, które niekoniecznie muszą być korzystne dla naszego zdrowia. Smolisty i gęsty osad nie zaszkodzi nam natomiast jeśli zdamy się na inhalację parą wodną, powstałą po podgrzaniu, a nie paleniu konopi.

Przewaga bezdymnej inhalacji nad innymi metodami korzystania z konopi

Już dziś wiadomo, że waporyzacja jest zdrową metodą, co może mieć ogromne znaczenie dla osób, które regularnie palą marihuanę. Dowodem tego mogą być wyniki badań opublikowanych w 2019 roku na portalu NCBI (The National Center for Biotechnology Information). Osoby biorące udział w ankiecie wskazywały, że waporyzacja daje o wiele lepsze efekty zażywania marihuany niż w przypadku palenia tradycyjnego jointa. Oprócz tego ankietowani nie skarżyli się na skutki uboczne, takie jak duszności.

Według badanych, stałych użytkowników konopi, waporyzatory (urządzenia służące do wdychania pary wodnej), są dyskretne, nie budzą negatywnych skojarzeń otoczenia, a unoszący się z nich bezbarwny dym prawie pozbawiony jest intensywnego, długotrwale wyczuwalnego w powietrzu zapachu marihuany.

O czym warto pamiętać, wybierając bezpieczną dla płuc waporyzację?

Waporyzacja jest obecnie uznawana za jedną z najbezpieczniejszych metod konsumpcji marihuany. Niemniej, pojawiają się pytania dotyczące nie tylko eliminacji dymu, ale również pirolizy, czyli niecałkowitego spalania suszu konopnego, które jest nieodłącznie związane z tworzeniem się nowych związków chemicznych poprzez rozproszenie składników konopi.

Badania dotyczące waporyzacji podjęły również kwestię pirolizy. Uczestnicy badań jednomyślnie wskazali, że jedną z głównych zalet tego zjawiska jest możliwość tworzenia się nowych rodzajów kannabinoidów w wyniku różnic temperatur podczas podgrzewania suszu. W praktyce oznacza to, że dzięki zastosowaniu zróżnicowanych temperatur, użytkownicy mogą znacząco wpłynąć na odczuwane efekty po inhalacji bezdymnej pary. Piroliza powoduje również toksyny, które są podobne w przypadku całkowitego palenia, jednak dużo słabsze.

BKW MEDICAL CENTER SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Zacisze 5, 43-300 Bielsko-Biała
NIP 5472236787, REGON 524707886
Numer księgi rejestrowej 000000261842

kontakt@420med.pl